.

כנס
מדע ותודעה ה-7

 חומר, רוח ומה שביניהם

יום ראשון, י"ד באייר, התשע"ח
29.4.18, 16:00 – 8:30

אוניברסיטת בר אילן

סדר יום:

08:30-09:00 - התכנסות, קפה ומאפה

מושב ראשון- חומר, רוח, תודעה ומדע


09:00-09:15 - ד"ר רחל בלבן- מנכ"לית המכון למדע ותודעה וד"ר דב ינאי- יו"ר משותף המכון למדע ותודעה - דברי פתיחה וברכות


09:15-09:40 - פרופ' דורון אורבך - תורת ישראל ומדע, סתירה או השלמה? 
                         שושנה פיין
- משנתו של פרופ' בנימין פיין


09:40-10:00 - פרופ' עודד מימון - המזל שיש קונפליקט בין המדע לתודעה (או: מה הערך של פאי)

10:00-10:20 - פרופ' אליהו ריפס - צפנים בתורה

10:20-10:40 - פרופ' דוד פסיג - סופר סימטריה בחלקיקים תת אטומיים ותודעת העתיד

10:40-11:00 - ד"ר פרנסואז טיביקה – מהאטום אל האדם, בחיפוש אחר הרוח

11:00-11:30 - הפסקה, קפה ומאפה


מושב שני – חיים, בריאות ורפואה


11:30-11:50 - יוסי מורגנשטרן - הרוח, הגוף והאנרגיה לפי התפיסה הסינית המסורתית

11:50-12:10 - פרופ' אברהם צנגן - I think therefore I am: The sense of Self and the outcome of electromagnetic stimulation of the prefrontal cortex

12:10-12:30 - ליאת ישי - פשוט לעשות. אהבה

12:30-12:50 - ד"ר גאיה לורן - בריאות הנפש בראיה רוחנית-מדעית

13:10-13:30 - אואזיס צולר-מהכרה אנושית להכרה אלוקית

13:30-14:20 - הפסקה, קפה ומאפה, ארוחת צהריים בתשלום ברחבי הקמפוס

מושב שלישי – אומנות, יצירה ועשייה

14:20-14:40 - עודד ישראל מנשרי - לראות את הקולות

14:40-15:00 - ציפי רז – השדה

15:00-15:20 - עמיאל שבן - "רוחניות מעשית"- דרך חיים

15:20-15:50 - ד"ר דניאל שליט - "מה שביניהם" - מסע הדילוגים בין החומר לרוח


15:50-16:00 - ד"ר רחל בלבן- סיכום הכנס, בסימן המשך פעילות המכון ומבט קדימה

המחיר לכרטיס: 119 ש"ח לכרטיס רגיל, 97 ש"ח לחברי המכון/סטודנטים

קיימת אפשרות לרכוש כרטיס ביום הכנס במחיר 119 ש"ח - על בסיס מקום פנוי.
לרשותכם גם עמדת מידע ורישום למכון במהלך הכנס.

המיקום: אוניברסיטת בר אילן, בניין 206 ננו-טכנולוגיה וחומרים מתקדמים, אודיטוריום בקומת הכניסה

הצטרפו למכון מדע ותודעה

מלא/י את הפרטים מטה ונציג המכירות יצור עמך קשר

 

ד"ר רחל בלבן

דברי פתיחה וברכות

דברי פתיחה וברכות

אודות המרצה:

מנכ"לית המכון למדע ותודעה 'המטרה אמת'. ד"ר לפסיכולוגיה קלינית מאוניברסיטת בר אילן. פסיכולוגית קלינית מומחית, בעלת קליניקה עצמאית, בה אני עוסקת שנים רבות בטיפולים ואבחונים פסיכולוגיים. בעבר חוקרת במסגרת אוניברסיטת בר אילן, בי"ח תל השומר והטכניון. מעבר לכך, לוקחת חלק בפרויקטים ומיזמים שונים, ומתעניינת בתחום התודעה והרוחניות מזה שנים.

ד"ר דב ינאי

דברי פתיחה וברכות

דברי פתיחה וברכות

אודות המרצה:

מייסדי המכון הבינתחומי למדע ותודעה., Ph.D יזם, עתידן ומומחה בעל שם עולמי בתחומי המשאב האנושי, אבחונו ופיתוחו. הקים ויזם מגוון חברות בתחומי אבחון ופיתוח הפוטנציאל האנושי , ביניהן: אדם-מילוא, אג'נס – פתרונות תעסוקה (פרוייקט ויסקונסין), אדם בגליל, גנסיס, לכל אדם יש שביל, עמי ועוד. שימש כיו"ר איגוד המכונים לאבחון תעסוקתי והאגודה הישראלית לחקר העתיד. מפתח מודל ה- SILVER ACE למיפוי ופיתוח כישורי האנוש למאה ה-21. פרסם ספרים, מאמרים ומחקרים. בעל השכלה בתחומי הפסיכולוגיה, פילוסופיה ומנהל עסקים, וניסיון אישי במרכזים רוחניים שונים. מחלוצי העיסוק בתחומי המדע והמודעות.

 

פרופ' דורון אורבך

תורת ישראל ומדע, סתירה או השלמה?

תורת ישראל ומדע, סתירה או השלמה?

הדעה הרווחת בקרב קהלים רבים היא שיש סתירה לכאורה בין תורת ישראל לבין המדע המודרני, שהתפתח למעשה במאתיים השנים האחרונות. כיצד אכן תוכל לדור הקידמה האנושית המבוססת על מדע, חשיבה רציונאלית והתבוננות שכלית, בכפיפה אחת עם יהדות אמונית – רגשית, שמבוססת על תורה עתיקה? אבל האמת היא שלא תיתכן סתירה אמיתית בין יהדות ומדע, שכן שניהם מגיעים מאותו מקור – מתנות מבורא עולם. ההרצאה תדון ביחס שבין חכמת ישראל והמדע המודרני ובסוגיות של סתירה לכאורה בין תגליות מדעיות ותפיסת העולם היהודית (הדתית).

אודות המרצה:

דורון אורבך הוא פרופסור מלא במחלקה לכימיה באוניברסיטת בר-אילן (חבר סנט) , בעל תארים בכימיה ובהנדסה כימית. הוא עומד בראש הקבוצה לאלקטרוכימיה, אחת מקבוצות המחקר הגדולות והפוריות בארץ, העוסקת בנושאי צבירה והמרה של אנרגיה כולל פיתוח סוללות חשמליות נטענות, והתפלת מים. הוא גם עומד בראש מרכז המחקר הלאומי להנעה אלקטרוכימית (תחבורה חשמלית) בו חברות 23 קבוצות מחקר מ-6 מוסדות אקדמיים בארץ. הוא פרסם מאות מאמרים בספרות המדעית המובילה (שזכו לעשרות אלפי ציטוטים) וכן עשרות פטנטים, זכה בפרסי הצטיינות חשובים בארץ ובחו"ל ונהנה משיתופי פעולה בין לאומיים רבים. במקבל לעיסוקיו בכימיה, פרופסור אורבך עוסק בלימוד תורה ובפעילות הקשורה לחיבור בין מדע ויהדות.

גב' שושנה פיין

משנתו של פרופ' בנימין פיין

משנתו של פרופ' בנימין פיין

המורשת של פרופ' בנימין פיין, מספריו שכתב בשנים 2003-2013- ״יש מאין״, ״חוק והשגחה״ , ״דלות הכפירה״, ו״סוד הנשמה״, משולב (באופן מתומצת) עם קורות חייו כמדען, כפעיל של יהודים בברה״מ לעליה ומאבק על זכותם לדעת זהותם ותרבותם. עלייתו ארצה ב- 1977 ויזמה של תכנית קליטת מדענים עולים ״קמע"- אחד הפרויקטים החשובים ביותר מבחינת קידום המדע בישראל.

אודות המרצה:

בנימין פיין (1930- 2013) היה פיזיקאי ישראלי, מומחה לפיזיקת לייזרים, פרופסור אמריטוס במחלקה לכימיה באוניברסיטת תל אביב. היה אסיר ציון ופעיל עלייה בברית המועצות. חזר בתשובה, ובשנותיו האחרונות עסק בפילוסופיה של המדע וביחסים בין המדע לאמונה היהודית.

 

פרופ' עודד מימון

המזל שיש קונפליקט בין המדע לתודעה (או: מה הערך של פאי)

המזל שיש קונפליקט בין המדע לתודעה (או: מה הערך של פאי)

נגדיר מהי תודעה ומהו מדע באופן הכי יסודי ורחב של המונחים האלה, ומכאן אפשר יהיה לבדוק את הקשר העמוק והתלותי, אך הקונפליקטואלי ביניהם. מצד אחד ידע ישיר ופנימי - בלתי ניתן למלל בדיוק, ומצד שני ידע ציבורי, שיכול בדיוק להיבחן. ממש מחלוקת אך לא מדון. התודעה מתבוננת על עצמה והמדע כלפי חוץ. יחד עם זאת האם הזומבי הפילוסופי (אדם ללא תודעה) היה מתעניין ומקדם את המדע? הפלוגתא אם כך מברכת את שניהם – מפתיע ומרגש, ובתהודה שמעלה את שניהם בו זמנית. וגם ממש קשור לפאי! – כפי שיוסבר בהרצאה...

אודות המרצה:

פרופסור עודד מימון מאוניברסיטת תל אביב ולפני כן מMIT בארה"ב, הינו מופקד קתדרת אורקל. הוא חוקר בתחום הבינה מלאכותית וגילוי ידע הן בצד האנליטי - מתמטי (פרסם 10 ספרים מחקריים מובילים ועטורי פרסים) והן בצד החוויתי – שמאני, למד ממש מהמקורות, וערך שני ספרים – אחד שיצא עכשיו, לראשונה בעברית: "מהי תודעה".

פרופ' אליהו ריפס

צפנים בתורה

צפנים בתורה

אנו מציגים לקט קצר של דוגמאות מפעימות של צפנים בתורה. שתים מהן משקפות אירועים אקטואליים בולטים (התקפת טרור על בית חב"ד בבומבי ורצח הנערים שאירע בקיץ תשע"ד) ואחת מתיחסת לחזון הנבואי.

אודות המרצה:

פרופסור מן המניין למתמטיקה באוניברסיטה העברית. במשך השנים שימש כפרופסור גם באוניברסיטת קולומביה בניו יורק. התפרסם בזכות מחקריו בתורת החבורות הגאומטרית והקומבינטורית. בשנת 1979 זכה בפרס ארדש של האגודה הישראלית למתמטיקה. פרסם מאמרים ב: Annals of Mathematics ו- Inventiones Math. ב-1994 פרסם בכתב העת Statistical Science יחד עם דורון ויצטום ויואב רוזנברג מחקר חלוצי על צפנים בתורה, אשר עורר עניין רב בעולם הן באקדמיה והן בספרות הפופולרית.

ד"ר פרנסואז טיביקה

מהאטום אל האדם, בחיפוש אחר הרוח

מהאטום אל האדם, בחיפוש אחר הרוח

אנו בנויים מגוף ונפש ובימינו יותר ויותר קולות טוענים שניתן לרפא את הגוף על ידי עבודה על הנפש, כגון מדיטציה, דמיון מודרך וכו..., וגם ההפך, שניתן לרפא את הנפש על ידי עבודה על הגוף כמו יוגה, טאיצ'י , ריקוד וכו'.
ללא ספק, רובנו מרגישים שבין גוף ולנפש קיים יותר מאשר דו-קיום. מה בדיוק קיים?
יצאנו לחפש, והרצאה מתארת את המסע הזה מהאטום אל האדם. המסקנה המפתיעה הייתה ש"מה שרואים משם לא רואים מכאן..."

אודות המרצה:

ד"ר פרנסואז טיביקה, היא ד"ר לכימיה ממקימי המכון וחברה בועד המכון. ד״ר טיביקה גם חוקרת במכון לכימיה של האוניברסיטה העברית בירושלים, שם היא עובדת שנים רבות במחקר על חומרים אנרתיים. במקביל היא למדה שנים רבות אצל קולט אבולקר דמיון מודרך ועוד.
פרנסואז כתבה ספר פורץ דרך בנושא החיבור בין חומר לרוח, אותו היא רואה כמסע לאלכמיה מודרנית. כיום היא כותבת את החלק השני של הספר.

 

פרופ' דוד פסיג

סופר סימטריה בעולם התת אטומי ותודעת עתיד

סופר סימטריה בעולם התת אטומי ותודעת עתיד

פריצת הדרך המדעית לה כל המדענים בעולם מצפים היא הוכחה או הפרכה של תיאורית הסופר סימטריה בעולם התת אטומי. לתוצאות המחקרים המתבצעים במאיץ החלקיקים בשוויץ יהיו השלכות מרחיקות לכת על הדרך בה אנו נבין את העולם הפיזי במאה ה-21. ההרצאה תסביר מעט על התיאוריה ותבחן את השלכותיה על התודעה של האדם המודרני ועל הבנתו את העתיד הכמוס בעולם הקוונטי.

אודות המרצה:

פרופסור דוד פסיג, הוא חוקר עתידים המתמחה בחיזוי טכנולוגי, חברתי וחינוכי. הוא מחזיק בתואר שלישי בחקר העתיד מאוניברסיטת מינסוטה ומחברם של רבי מכר בהוצאת ידיעות ספרים: האחד, צופן העתיד, השני 2048 והשלישי פורקוגניטו –המוח העתידי. הם גם זכו בפרס ספר הזהב. הוא מכהן באוני' בר אילן כראש המגמה לטכנולוגיות תקשורת וכראש המעבדה למציאות מדומה. בעבר הוא כיהן כיועצו של נציב הדורות הבאים בכנסת. וכיום, בין שאר פעילותו הציבורית, הוא מכהן כחבר במועצה הלאומית למחקר ופיתוח, הוא עומד בראש מכוני מחקר שונים ובראש חברת ייעוץ להטמעת שיטות חשיבה מעותדות בארגונים.

יוסי מורגנשטרן

הרוח, הגוף והאנרגיה, לפי התפיסה הסינית המסורתית

הרוח, הגוף והאנרגיה, לפי התפיסה הסינית המסורתית

התפיסה הסינית הינה תפיסה הוליסטית המתבססת על המסתוריות בחיים ומקבלת את ההיבט הנסתר של החיים כממשי. הגוף מהווה מעבדה מדהימה כדי לחוות את ההתמרות בין החומר והצ'י, בניצוחה של הרוח. זה הבסיס לריפוי, החלמה, בריאת הבריאות וצמיחה רוחנית.

אודות המרצה:

מומחה ברפואה סינית מסורתית, מורה בכיר בצ'י קונג, אדריכל, מנהל 'מרכז מורגנשטרן בדרך השדות. יליד ישראל 1952. עבד כאדריכל עד 1985, שהה 4 שנים בסין, פיליפינים ובצרפת, כדי ללמוד ולהשתלם ברפואה סינית מסורתית, ריפוי אנרגטי וצ'י קונג. מטפל, מורה ומנחה סדנאות בארץ, באירופה ובסין מאז שובו ארצה .הקים בי"ס 4 שנתי לרפואה סינית ב'אבנת'. ממייסדי העמותה לרפואה סינית מסורתית וכיו"ר החל תהליך חקיקה והסדרת הרפואה הסינית. חולק את חייו עם גילי.

 

פרופ' אברהם צנגן

I think therefore I am: The sense of Self and the outcome of electromagnetic stimulation of the prefrontal cortex

I think therefore I am: The sense of Self and the outcome of electromagnetic stimulation of the prefrontal cortex

אודות המרצה:

אברהם צנגן הוא פרופסור מן המניין, ראש המעבדה ל"מוח והתנהגות" ומנהל תוכנית לימודי המוח "ביולוגיה-פסיכולוגיה" באוניברסיטת בן-גוריון. מחקרו העיקרי עוסק במערכת הגמול המוחית אשר נפגעת במצבים כמו דיכאון והתמכרות לסמים. פרופסור צנגן חוקר השפעות מולקולריות, אלקטרופיסיולוגיות והתנהגותיות של גירוי אלקטרומגנטי במערכת הגמול המוחית במודלים להתמכרות ודיכאון בבעלי חיים, ואף את האפשרות לתרגם מחקרים אלה לטיפול יישומי בבני אדם הסובלים מדיכאון, התמכרות לסמים או הפרעות קשב. הוא פיתח מכשיר טיפולי המאפשר גירוי אלקטרומגנטי בעומק המוח בבני אדם, אשר זכה כבר לאישורים רגולטורים (כולל FDA) בשימוש רפואי בחולי דיכאון ומשמש בתבניות אחרות גם לטיפול בהפרעות מוח אחרות.

 

ד"ר גאיה לורן

בריאות הנפש בראיה רוחנית-מדעית

בריאות הנפש בראיה רוחנית-מדעית

אנו אומרים "נפש", אבל למעשה, לא כולם יגדירו באותו אופן מהי, ונכון להיום, עצם היותה בכלל מוטל בספק על ידי המדע. ועדיין – ה"נפש" שזורה בחיינו ושפתנו, הבנתנו ותודעתנו. גם אם הנפש לא מוכרת על ידי המדע, "רפואת בריאות הנפש" מקובלת ומקודמת על ידי רופאים במרפאות ובתי החולים בעולם. איך (ואם בכלל) ניתן לגשר על הפער הזה? בהרצאה נבחן את הגדרת הנפש, ננסה למפות את הפער, ונבחן גישות לגישור.

אודות המרצה: 

בעלת רקע מדעי-טכנולוגי רב תחומי במדעי הטבע ומדעי החיים (פיסיקה/אסטרופיסיקה, מתמטיקה/הנדסת תוכנה, ביולוגיה/ביואינפורמטיקה/חקר המוח). עוסקת מעל 20 שנה במחקר ופיתוח באקדמיה/בתעשייה כחוקרת/מפתחת וכמנהלת בכירה. בשנים האחרונות פועלת בתווך אשר בין המדעי/טכנולוגי לעסקי. פרסמה מספר מאמרים בתחומי ידע שונים, וכן ספר הבוחן את האיזון העדין בין גוף, נפש ורוח.

ליאת ישי

פשוט לעשות. אהבה 

פשוט לעשות. אהבה

שעת כושר לחיים יקרי ערך. גילוי חמשת הפנים של היהלום הממשי, חקירת תפקודי ההכרה ומיקוד המודעות. טיפוח ׳הלב הרואה׳ - האינטליגנציה היודעת את עצמה. יישום כוח החיים, רוח החוכמה ומימוש השמחה. חוויה אותנטית של חיוניות, תשוקה לאמת, ותקשורת חדשה.

אודות המרצה:

אומנית יומיומיסטית, יוצרת, יזמית חברתית, מורה, תלמידה והולכת בדרך למעלה מ-27 שנים. מאסטר ליוגה וטנטרה לבנה. מייסדת עמותת 'Simply Peace׳. נושאת ידע עמוק באימון מעשי לחיים יקרי ערך, אותו חולקת עם אנשי חינוך, אנשי עסקים מובילים ובמסעות של קבוצות נשים בנקודות טבע עוצמתיות בארץ ובעולם - ׳Joy Across the World׳. מקדישה את חייה ליצירת תרבות של שלום, אישי, קהילתי וגלובאלי.

אואזיס צולר

מהכרה אנושית להכרה אלוקית

מהכרה אנושית להכרה אלוקית

כיצד לשחלף מהכרה אנושית להכרה אלוקית לפי תודעת הנסתר ביהדות, ולהתנהל נכון בעולם שהחומר בו מורכב מ99.9999 אחוז חלל "ריק".

אודות המרצה:

 

אואזיס צולר, 46 , חוקרת וסופרת. מרצה בינלאומית בתחום התודעה, איזומורפיה, הפוטנציאל החושי וחוקי הפיזיקה הקוונטית, המשפיעים על התנהלות חיי היום יום של בני האדם. כעשרים שנה ערכה מחקר בתחום שפת התקשורת הביולוגית שנקראת "מודוליישן" / אפנון תדרים על גלים נושאי אינפורמציה, המאפשרים לאדם לשקף את מציאותו ולזמן ניסים בחייו. חיבור הרמוני של גלי מח חשמליים עם גלי הלב האלקטרומגנטיים, מאפשר לאדם ליישם את יכולותיו כמיקרו קוסמוס, להתערב ולהשתמש בחוקי היקום - מאקרו קוסמוס, או במילים ידידותיות יותר "לברוא את מציאות חייו".
אואזיס מגיעה מרקע טכנולוגי. מחקרה מתבסס על מחקרי ה- CIA , גופי הביון הרוסים, גופי הביון של סין ושילוב תוצאות מחקרים אמפיריים שנערכו באוניברסיטאות ברחבי העולם, אשר עסקו בתחום הנפש והיכולות התודעתיות של האדם שכמעט ולא יצאו לציבור הרחב.

 

עודד ישראל מנשרי

לראות את הקולות

לראות את הקולות

יצירה, שירה ונגינה.

אודות המרצה:

עודד ישראל מוסיקאי יוצר מפרדס חנה, כותב ומלחין את שיריו בעצמו , מוכר בסצנת המוסיקה היהודית של השנים האחרונות. אלבומו הראשון אותו הקליט אצל הזמר מני בגר התקבל באהבה ומתוכו בלטו השירים "שפלות קדושה", "לחש חדריו" ועוד, שהתנגנו ברדיו. השתתף בתכנית הריאליטי "הקול הבא" והגיע לשלבי הגמר. השתתף בסדרות טלוויזיה וסרטים.
התחיל להקליט את אלבומו השני בהפקתו של שמוליק דניאל (שולי רנד נקודה טובה, עמיר בניון ועוד רבים וטובים) ומתוכו יצא לרדיו הסינגל "הערוצים בוכים " אותו כתב לאחר שהשתתף במבצע "צוק איתן".
כתיבתו מושפעת מהחיים הפשוטים אשה, ילדים , חברים, מילואים, צדיקים ואלהים.

ציפי רז

השדה

השדה

מסע בעקבות הקול הפנימי ודרך סינכרונים מרתקים, אל סרט המתעד ניסויים הבודקים את קיומו של שדה אנרגיה - שדה תודעה - שם קורים דברים מעניינים.

אודות המרצה:

בימאית, עורכת ותסריטאית של סרטים דוקומנטריים. בוגרת בית ספר לקולנוע "בית צבי". מרצה בחוג לקולנוע במכללת ספיר ובבית ספר לקולנוע "מעלה". חוויית "כמעט מוות" שחוויתי לפני 26 שנים ערערה לחלוטין את היסודות המוצקים שהאמנתי בהם עד אז – שכל מה שלא מוחש או נראה באמצעות החושים לא קיים באמת. יחד עם זאת, דווקא אותם יסודות מוצקים מנחים אותי בחקירה מאז – באיזה אופן אנחנו יכולים לגעת בעולם שמעבר ולהיות בטוחים שאין אלה אלא הזיות? החיבור – זה הדבר המרתק בעיני, המקום בו נעלמות הסתירות, בין תרבויות שונות, בין עמים שונים, בין מדע ורוח, בין הקדום לעכשיו, בין הביולוגיה לפיזיקה, בין הגלוי לסמוי.

 

עמיאל שבן

"רוחניות מעשית"- דרך חיים

"רוחניות מעשית"- דרך חיים

האם אפשר להיות איש מכירות מצליח ואדם רוחני מאד במקביל? ואם כן,באיזה מחיר ועל מה צריך להתפשר או שלא...

בהרצאה אשתף אתכם בתובנות שהגעתי אליהן, אחרי 35 שנים של עיסוק אינטנסיבי בתחום המכירות והשיווק, במקביל לפיתוח קריירה מקבילה בתחום הרפואה המשלימה כמטפל. מבטיח לכם טיפים מעשיים לרוב, הצגת תכלית והמון שימחה!

אודות המרצה:

מרצה לשיווק,פירסומאי,מטפל הוליסטי,מתנדב סידרתי ויזם חברתי

 ד"ר דניאל שליט

"מה שביניהם"- מסע הדילוגים בין החומר לרוח

"מה שביניהם"- מסע הדילוגים בין החומר לרוח

ממצב-המוצא של ניתוק וזרות בין החומר לרוח במאה ה-19, מצאה הפיסיקה של המאה ה-20 את עצמה מגלה דווקא במדע החומר את עקבות הרוח, התודעה. לפנינו עדיין דרך, מן ה"עקבות" העקיפים אל הגילוי העצמי המלא של הרוח, והיא יכולה לעבור בימינו דווקא דרך ממצאי המדע.

אודות המרצה:

יליד 1940, ישראל, בוגר האקדמיה הישראלית למוסיקה ואוניברסיטת ת"א (פילוסופיה), כותב ומרצה על היחסים בין התרבות הכללית לבין מחשבת ישראל.

 

נבנה באמצעות מערכת דפי הנחיתה של רב מסר

.