.

מוזיקה ותודעה

כנס מדע ותודעה ה-16

הקלטה זמינה לצפייה

בונוס לכולם - הספר "אתם המוזיקה - ד"ר ויקטוריה וילאמסון" - מחקרים על השפעת המוח על המוזיקה - בהנחה 

לצפייה בכנס מדע ותודעה ה-16 "מוזיקה התודעה"

תכנית הכנס
מושב ראשון

10:00-10:10

ד״ר אלון רטר - מנהל המכון
דיברי פתיחה והצגת המכון ופועלו

10:10-10:30

גיל טטרו 
מוזיקה - עתיד הריפוי והרחבת התודעה

10:30-10:50

ד"ר  אורי לשמן
המוזיקה ככלי לדיאלוג

10:50-11:10

ד"ר דקלה כרם
חקירה וצמיחה אישית באמצעות האזנה למוזיקה 

11:10-11:30

 שירי גורפינקל
נפלאות הקול - הרצאה חוויתית ​

11:30-11:50

הרב ד"ר נתן אופיר
מוזיקה ומדיטציה יהודית: מהכינור הנשמתי של הראי"ה קוק עד לסודות המוזיקה של הרב שלמה קרליבך 

11:50-12:10 הפסקה

 מושב שני

12:10-12:30

עמית אברון 
כיצד המנגנון המוחי מפענח מוזיקה ומגיב אליה? 

12:30-12:50

טל בן אור
הרוח שבחומר - על האופן בו בני האדם קולטים ומבינים מוסיקה

12:50-13:10

אברהם בן אור
 ריפוי עם רטטי הקערות הטיבטיות 

מושב שלישי

13:10-13:30

פרופ' משה בן סימון 
מוזיקה לטיפול בטראומה

13:30-14:00

ג'ון סטיוארט ריד - אורח בינלאומי מהמובילים בעולם בתחום הריפוי הנפשי והפיזי במוזיקה
מוזיקה במקום תרופות (באנגלית)

14:00-14:20

סאונד שאוור (הידי ליברמן ומאיה גור-נווה)  
מסע בין הצלילים - השפעת הצלילים על השדה האנרגטי

14:20-14:30

גיל טטרו
סיכום הכנס והכוונה לחדרים

14:30-15:00

פורום שאלות ותשובות 
חדר נפרד לכל מרצה

לצפייה בכנס מדע ותודעה ה-16 "מוזיקה ותודעה"

המרצים בכנס

גיל טטרו
giltetro3@gmail.com

מוזיקה - עתיד הריפוי והרחבת התודעה

תחום הריפוי והעלאת התדר האישי באמצעות מוזיקה וסאונד התפתח בעשור האחרון משמעותית, וההכרה בכוחם העצום של הצלילים להשפיע על ההרגשה והתפקוד שלנו מתחיל להתגלות ולקבל סימוכין מדעיים. כעת יותר ויותר אנשים מודעים לכך שמוזיקה היא לא רק בידור אלא ממש כלי טיפולי רפואי נטול תופעות לוואי. למוזיקה השפעות חשובות שמסייעות להחלמה, לשיקום תפקודים פגועים ולתקשורת. יש לה יכולת להשפיע משמעותית על המצב הנפשי והפיזי, ואף על פעילות המוח. הסאונד מאפשר לנו להיכנס לממלכת הפנימיות שלנו, להחזיר את ההרמוניה הפנימית, להתכוונן מחדש ולעיתים אף להתחבר למקור, ולמקור שבתוכנו. ישנם סוגים מגוונים של טיפול סאונד, כל אחד עם איכויות והשפעות משלו. בהרצאה נכיר את היתרונות של טיפולי הסאונד, המוזיקה והקול השונים, ואת מרחב הריפוי, השחרור הרגשי והרחבת התודעה ששימוש מודע במוזיקה יכול לאפשר לנו.

אודות המרצה

מרצה ומנטורית להרחבת התודעה ויציאה מהאוטומט, בעלת תואר לפסיכולוגיה מאוניברסיטת UCLA ארה"ב. זמרת-יוצרת לשירה תודעתית המכוונת זרקור אל הפנימיות, השיקה את אלבומה השני 'ברגע שבין העבר לעתיד'. מובילה פרויקט של מוזיקה ותודעה, Stay Tuned , המבהיר את הקשר בין צלילים, מוזיקה ותדרים לתחושות ורמת התודעה, ומאפשר ליחידים ולארגונים לחוות דרכים חדשות להשפיע על ההרגשה ורמת האנרגיה בעזרת מוזיקה וסאונד.

ד"ר אורי לשמן
orileshman@gmail.com

המוזיקה ככלי לדיאלוג 

כיצד נוכל לרתום את כוחה של המוזיקה כדי ליצור שפה חדשה שתעזור לנו להתחבר, לתמוך ולחזק איש את רעהו גם כשמדובר בהבדלי תרבות, מגזרי וגיל. בהרצאה זו מדגים ד"ר לשמן את שיטת "המוזיקה ככלי לדיאלוג" שפותחה באוניברסיטת ת"א, המאפשרת ומעודדת חשיפה אישית עמוקה בעזרת מוזיקה ושירים שמשמעותיים לנו. אלה מהווים קטליזטור רב עצמה שמאפשר לספר את הסיפור האישי שלנו, להקשיב ולהכיל סיפורים אישיים של אחרים ולפעול ביחד ברוח של נתינה ותמיכה הדדית, שהם חיוניים לחיים ביחד. 

אודות המרצה

מלחין, מנצח, מוזיקולוג ומרצה בכיר בתחומי המוזיקה, החינוך והחברה במוסדות אקדמיים מובילים בישראל, ביניהם אוניברסיטת תל אביב ואוניברסיטת רייכמן, מנהלה של "היוזמה לקידום דיאלוג באמצעות המוזיקה" בביה"ס לחינוך באוניברסיטת ת"א ושותף במיזם החברתי "מוזיקה ככלי לדיאלוג". ד"ר לשמן שם לו למטרה להשתמש בכוחה של המוזיקה כדי לשפר תהליכים חברתיים, חינוכיים ותרבותיים בישראל ובעולם. ללשמן קריירה עשירה בתחומי היצירה, הביצוע והניהול המוסיקלי, ניצח על תזמורות ובתי אופרה רבים בארץ ובעולם, ניהל פסטיבלים למוזיקה ויצירותיו מנוגנות בארץ ובעולם. כמו כן, עוסק רבות בהלחנת שירי משוררים וזכה בפרסים שונים כפרס שרת התרבות ופרס קרן רבינוביץ’.

שירי גורפינקל
shirigu@gmail.com

נפלאות הקול - הרצאה חוויתית​​

לאורך ההיסטוריה ועוד מהתרבויות העתיקות השתמשו בקול ובשירה לריפוי והשפעה על גופו ונפשו של האדם. בהרצאה החוויתית "נפלאות הקול" נצא למסע בו נגלה פרטים מרתקים אודות הקול ואיכויותיו מימי האדם הקדמון ועד ימינו אנו, נתנסה בהשפעת הקול על תחושתנו האישית, ונקשיב לשירה שמאנית.

אודות המרצה

מרפאה בקול וזמרת יוצרת, מנחה סדנאות בארץ ובחו"ל לריפוי, התפתחות וטרנספורמציה דרך קולנו, בחיבור עם הגוף, הרגש והנשמה. מטפלת ומלווה תהליכים לריפוי רגשי ופיזי דרך קול, אנרגיה והתת מודע. מטפלת בביו-אנרגיה, תטא-הילינג ושמאניזם. בוגרת לימודי משחק ובעלת תואר שני MFA באומנות התיאטרון, אוניברסיטת תל אביב. מתוך לימודי התואר השני נולדה יצירתה "איזבל ואליהו", המבוססת על חקר התיאטרון הפולחני. חניכתה של השמאנית White Eagle מאלסקה, איתה הנחתה יחד במהלך "Sacred Sound Healing Tour" משותף באירופה. ובנוסף,השנה יצא לאור ספר ביכוריה לילדים- "הארנב שנמאס לו מזנב וחבריו" בהוצאת ספרי ניב.

 

הרב ד"ר נתן אופיר 
natanophir21@gmail.com

מוזיקה ומדיטציה יהודית: מהכינור הנשמתי של הראי"ה קוק עד לסודות המוזיקה של הרב שלמה קרליבך
מהכינור הנשמתי של הראי"ה קוק עד "הַנְּשָׁמָה לָךְ" של הרב שלמה קרליבך
"הכינור הנשמתי שלנו הומה" כך כותב הראי"ה קוק ביומנו האישי המכונה "שמונה קבצים". הוא ממשיך ומתאר את "הקשבותיו שהוא מקשיב את הד קול האצילות העליונה" (ח, טו). בהרצאה זו אנסה לפענח את המשמעויות של שפתו הקבלית-פיוטית של הראי"ה ולאתר את כינויי הלשון המוזיקיאליות הרומזות להתנסויות "מדיטטיביות". בחלק השני של דברי אשווה את שירי הנשמה של הרב שלמה קרליבך כגון באלבומו הראשון הַנְּשָׁמָה לָךְ בהם המלים לקוחות מהמקורות אך בידי ר' שלמה מקבלות פרשנות חדשה של כמיהת הנשמה ממקור נשגב בהיכל הניגון השמיימי. ר' שלמה חיבר מאות שירים שהודבקו לפסוקים מסידור התפילות ומהתנ"ך ובמיוחד מספר תהילים. הוא גם כתב שירים מקוריים באנגלית בעזרת חסידיו ההיפים מחפשי הרוחניות ובהם הביע את כמיהת הנשמה בצורה מוזיקאלית. נסיים בהצעה לבחון מחדש את הסוד המדיטטיבי בניגוני ר' שלמה וגם ביומנו האישי של הראי"ה.

אודות המרצה

קיבל דוקטורט מהאוניברסיטה העברית בירושלים בפילוסופיה יהודית והסמכה לרבנות מהרבנות הראשית לישראל, שימש כרב של האוניברסיטה העברית במשך 16 שנה עד 1998, וניהל את המכון "מאורות" למדיטציה יהודית לאור הנוירופסיכולוגיה. בעשור האחרון הוא שימש כראש המחלקה לאנגלית באמונה המכללה האקדמית לאמנויות וכמרצה באנגלית אקדמית באוניברסיטאות ובמכללות שונות.

טל בן אור 
talbenor.music@gmail.com 

הרוח שבחומר - על האופן בו בני האדם קולטים ומבינים מוסיקה

מוסיקה נמצאת בכדור הארץ משחר האנושות ומאפשרת לכל אדם לבטא ולהבין את עצמו ואת העולם סביבו באמצעותה. כיצד אנו מבינים מוסיקה? כיצד המוסיקה נתפסת על ידנו? ובאיזה אופן הקשר שבין האדם למוסיקה השתנה לאורך הדורות? כמן כן נגלה כיצד הטכנולוגיה בימנו משפיעה על חיבור של האדם למוזיקה ועל ההשפעה של המוזיקה עלינו? הרצאה כוללת הדגמות והתנסויות של השפעותיה המגוונות של סוגי המוזיקה השונים על האדם.

אודות המרצה

בעל תואר ראשון ושני בחינוך מוסיקאלי מהאקדמיה למוסיקה ירושלים. התזה לתואר השני 'הזרם השלישי באינטראקציה מוסיקאלית', מביאה תודעה והבנה חדשה של המוסיקה כיום. מוסיקאי החוקר את החיבור שבין מוסיקה לבני האדם. במשך כ30 שנה בחינוך הפורמלי והבלתי פורמלי בהם ניהול מוסיקאלי של הקונסרבטוריון העירוני בחולון, וניהול אומנותי וכללי של המרכז לאומניות יד חריף (מ.א מטה יהודה) בעלים של מוסיקה בחיים – הרצאות וסדנאות בנושא מוסיקה מחוללת שינוי. בעלים מיסד ושותף למיזם מי לסול בי"ס למוסיקה למבוגרים. 

אברהם בן אור
avraham.benor@gmail.com

ריפוי עם רטטי הקערות הטיבטיות ​​

לצלילי הקערות הטיבטיות עוצמות ריפוי עמוקים על תודעתנו ועל נפשינו. בהרצאה זו נלמד ונחוש כיצד משפיעים הצלילים על גוף האדם, כיצד משפיעים על מים ועל הנוזלים בגופינו, נבין מהי השפעת תדר הצלילי על מוחנו ועל גופינו על פי תורת הרטט, כיצד מותאמים הצלילים למרכזים האנרגטיים בתוכנו, וכן איך משתמשים בקערות הטיבטיות לריפוי פיזי נפשי ורוחני, ושינוי מצבי תודעה.

אודות המרצה

מטפל ומנגן מעל ל 20 שנה עם קערות טיבטיות וגונג, מלמד, מטפל, מעביר סדנאות קורסים ותהליכי מודעות בארץ ובחו"ל. מוציא מסעות התבוננות לנפאל. בוגר הקולג הישראלי לרפואה טבעית. מתעסק עם ריפוי ושינוי מצבי תודעה עם רטטי הקערות הטיבטיות מעל ל 20 שנה.

ג'ון סטיוארט ריד  - אורח בינלאומי
מהמובילים בעולם בתחום הריפוי הנפשי והפיזי במוזיקה
john@sonic-age.com

מוזיקה במקום תרופות (באנגלית)

הרצאה פורצת הדרך עם מדען האקוסטיקה ג'ון סטיוארט ריד, ממציא מכשיר הסימאסקופ, אשר חוקר את התעלומות ואת פוטנציאל הריפוי של המדע הקולי ואת הדפוסים הסימטיים המשפיעים על בריאותנו ברמה התאית. בהרצאה פורצת דרך זו תגלו את מדע הריפוי והתהודה המשלב מדע, אמנות וסאונד, ואת התגובות הביולוגיות המשקמות שיכולות לכייל מחדש ולאזן את מערכות הגוף שלכם בעזרת האזנה למוזיקה בלבד. הכל התחיל בשנת 1997 כאשר ג'ון סטיוארט נכנס, או ליתר דיוק זחל, לתוך הפירמידה הגדולה של מצרים עם כאב גב חזק, שלא הצליח לרפא בשום דרך רפואית. שלוש שעות לאחר מכן הוא יצא משם ללא כאבים כלל. ניסויי האקוסטיקה שערך באותו יום, החלו במסע של 25 שנים לגילוי המנגנון הביולוגי שגרש את הכאב, ולהמציא סוג חדש של מכשיר מדעי שבאפשרותו להפיכת צליל לגלוי. ג'ון יתאר עבורנו את החוויה שעבר בפירמידה הגדולה ובניסוי הסימטיקה שהוביל לגילוי כיצד קול לא רק יכול להעביר וכאב כרוני ללא תרופות אלא גם לתמוך בריפוי של מחלות כרוניות רבות.

אודות המרצה

מדען אקוסטי כ-40 שנה, חוקר אקוסטיקה, ממציא מכשיר הסיינוסקופ באמצעותו אפשר לראות צלילים, חוקר השפעות של מוזיקה על דם, על מים, על תאים סרטניים ועוד, המביא יידע פורץ דרך מהמעבדה, המשתלב בבתי החולים ברחבי ארה"ב. במסגרת הסרט 'השדה' - 'The Feild' בבימויה של הבימאית ציפי רז, אפשר לראשונה רוב סטיוארט למצלמה להיכנס למעבדה שלו, ולהביא ניסויים פורצי דרך על ההשפעה של מוזיקה על גופינו ותודעתינו.

סאונד שאוור 
2be.maya@gmail.com 
hiday22@gmail.com

"מסע בין צלילים" - השפעת הצלילים על השדה האנרגטי - הרצאה חוויתית  

בחוויה זו נבין ונרגיש מהי מוזיקה מרפאה, איךהצלילים משפיעים על גופינו , רגשותינו ונפשינו ואיך אפשר להשתמש במוזיקה לריפוי וכטיפול מונע להיווצרות והתפתחות מצבים לא רצויים בגופינו ובחיינו. ביחד נחווה "מסע בין צלילים" סשן Sound healing מדיטטיבי וייחודי, המזמין את המשתתפים לפסק זמן מהרעש החיצוני וכניסה אל חווית הריפוי האישי והעדין אשר מאפשרים המוזיקה והצליל. חווית "מסע בין צלילים" מועברת ברצף משנת 2019, היא מנוגנת על ידי מאיה גור נווה והידי ליברמן, ולאורך הזמן זכתה להפגיש מאות אנשים עם רגעי השקט הפנימי שלהם.

אודות המרצים
הידי ליברמן - מוזיקאי, מורה ומלווה תהליכי התפתחות. ממפתחי ה Chakra Overtone Drum ושיטת הטיפול - 'COD Healing'. כשבאמתחתו 18 שנות קריירה עשירה בנגינה והוראת 'מוזיקת עולם', משנת 2014 שותף הידי בפיתוחו של כלי נגינה פורץ דרך המשלב מוזיקה עם טיפול אנרגטי. בימים אלו מופיע, מרצה ומלמד באירופה וארה"ב, מלווה תהליכי התפתחות אישיים ומנחה סשנים של סאונד הילינג בארץ ובעולם. בעל קליניקה לסאונד באזור חדרה.

מאיה גור-נווה - מטפלת טרנספורמטיבית, מוזיקאית ומנחת מדיטציות בצלילים. בעלת ותק של 25 שנות טיפול ברפואה סינית ,ארומתרפיה ,סאונד הילינג ומדיטציה. בעשור האחרון חוקרת את עולם התדרים והשפעתם על האדם ומפתחת פרקטיקות טיפוליות המשלבות בין ענפי ריפוי שונים. בעלת קליניקה בבנימינה.

בונוס - הספר "אתם המוזיקה - ד"ר ויקטוריה וילאמסון" 

מחקרים על השפעת המוח על המוזיקה - בהנחה

340 עמוד, כריכה רכה עם דשים מחיר קטלוגי 96 ₪ לפני הנחה

בשפה ברורה, וקולחת וויליאמסון חולקת עם הקורא מגוון רחב של מחקרים וניסיוניות לשימושים מעשיים מסקרנים במחקרים על השפעת המוח על המוזיקה. הקורא מקבל תובנה ניכרת על האופן שבו מוסיקה יכולה לווסת חוויות רגשיות. 'אתם המוזיקה' מדגים עד כמה המוזיקה בתוכנו חשובה. ויליאמסון נותרת מעשית ומדויקת לאורך כל כתיבתה, וממקמת את המוזיקה בהקשר ביולוגי. Science

המחקר של דר' וילאמסון מספק מבט פשוט על כוחה של המוזיקה להשפיע על התנהגות האדם – ****BBC Music Magazine

על המחברת: דר' ויקטוריה ויליאמסון Victoria Williamson היא חוקרת ויועצת לפסיכולוגיה של המוזיקה; איך מוזיקה מעובדת על ידי המוח והדרכים שבהן המוזיקה משפיעה על המוח וההתנהגויות שלנו. היא מחברת הספר "אתה המוזיקה" . עד כה, היא פרסמה 30 מאמרי מחקר ביקורת עמיתים, 3 ספרים אלקטרוניים, כמו גם מאמרים ציבוריים רבים, מצגות לאוניברסיטאות ברחבי העולם, פסטיבלים, אנשי מקצוע רפואיים, קבוצות ציבוריות, תכניות רדיו וטלוויזיה, בתי ספר. היא מרצה וחוקרת בפסיכולוגיה של המוזיקה המחזיקה במשרות אקדמיות בבריטניה ובשווייץ. המחקר שלה הוצג באמצעי התקשורת הבינלאומיים כולל CNN, MSNBC ו- CBC (קנדה)

השאלה היא לא אם אנחנו עוסקים במוזיקה כי בעצם אנחנו זוללים אותה.

סודות הפסיכולוגיה של המוזיקה עשויים לעזור לנו לפתור את השאלה מדוע יש למוזיקה השפעה כה חזקה עלינו. למה אנחנו אוהבים אותה כל כך?

למה היא נמצאת בכל מקום?

ואיך יש לה השפעות כה רבות על המוח, על הגוף ועל ההתנהגות שלנו?

קישור לרכישת הספר בהנחה - במחיר 69 ש"ח

 

מבחר תגובות משתתפים מכנס מדע ותודעה ה-16 מוזיקה ותודעה שהתקיים בזום ב-1.4.22:

 

מקשיבה ונפעמת 🙏🌷🌷

 

תודה על הכנס המדהים, ניכר שהושקע מאמץ רב בהכנתו ובגיוס מרצים כ"כ מיוחדים.

 

ברגע ששומעים את המוזיקה הזאת. המחשבה הראשונה שעולה היא: לא צריך יותר כלום, רק זה. מדהים


תודה רבה היה מרתק, מעניין מאד ומסקרן לעוד. אפשר להקשיב עוד שעות

תודה רבה אלון🌹 היה כנס מרתק ונפלא❤

תודה רבה היה כנס מרתק, מעשיר ומעניין מאוד 🌷

היה מדהים, תודה למארגנים ולמרצים❤️

היה מצויין. מעשיר. מגוון. מעניק הזדמנות לכל מרצה. ומעורר תיאבון לשוב לכל אחד מהתחומים להתעמק בו. תודה רבה!

יום מרתק. היה כנס נפלא ותודה לכם 🎼🎼🎼

לצפייה בכנס מדע ותודעה ה-16 "מוזיקה ותודעה"

נבנה באמצעות מערכת דפי הנחיתה של רב מסר

.